ZTE Blade III is a fair quality Android cellphone, with a powerful 1 gigahertz processing unit, a 4-inches multi-touch screen and a 5 megapixels back facing camera.
This phone feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 4.59 ounces. Even though the ZTE Blade III is very slim and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones on sale, with a thickness of 0.43".
This cellphone has a very good 4 inches screen with a 800 x 480 resolution, providing this phone with a very good image quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone is equipped with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A chip, backed up by a powerful CPU running at 1 GHz and 512 MB RAM memory. To collaborate with graphic calculations, it also uses a 200 MHz Adreno 200 (enhanced) graphics processing unit. This cellphone counts with a passable 4 GB internal storage memory, which is fine knowing that this device also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This device only features a 5 mega-pixels back camera. It also films videos up to 640x480 (VGA). Additionally, this cellphone's camera also features auto-focus and geo tagging.
The ZTE Blade III includes WiFi connectivity (and it can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Blade III works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone has a 1650 mAh medium sized removable battery that can keep this device running for some hours, although you will need to charge it even after moderate use. ZTE claims this cellphone has a 250 hours stand by time and a 4 hs talk time.
The ZTE Blade III also features a few interesting characteristics as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Localization and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is being sold for around $ 489, very expensive for a phone this level.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Also Known As: | ZTE Blade 3 |
| Dimensions: | 4.74 x 2.50 x 0.43 inchesMetric12.04 x 6.35 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Price: | $ 489.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.