ZTE Grand X Quad is a little bit outdated Android cellphone, with a quite big 5 inches screen, a fast 1.2 GHz Quad-Core processor, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 1.2 megapixels front-facing camera.
The ZTE Grand X Quad has a beautiful design, with a thickness of just 0.35". This phone is a compact phone, considering it features a 5 inches screen and it only has 5.55" long. ZTE sells this phone in 2 colors, black and white. It seems like ZTE didn't care so much about the weight in this 5.75 ounces cellphone.
ZTE designed this phone with a good looking 5" display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes all images and movies look beautiful. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
ZTE equipped this phone with a powerful Quad-Core processor ticking at 1200 MHz and 1 GB RAM memory.
This device features two cameras, an 8 MP back camera and a 1.2 MP front-facing camera. The camera also has a few good characteristics like auto-focus, flash and geo tagging.
This cellphone packs a big 2500 mAh replaceable battery that can keep it running for several hours without charging it.
The ZTE Grand X Quad includes Wi-Fi connection (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. This device has dual sim so it can to work with 2 different phone numbers in the same cellphone.
This cellphone also features a couple of useful features like Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE is selling this phone for $ 155, which is a very high price for a device this level.
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | V987 |
| Dimensions: | 5.55 x 2.76 x 0.35 inchesMetric14.1 x 7.01 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.75 ouncesMetric163.01 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.