ARCHOS 80 Cobalt is a mid-to-low level device, including an extremely powerful Dual-Core processing unit ticking at 1.6 GHz, a 8-inches multi touch screen, and 2 cameras, a 2 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. But let's get into a bit more detail.
Archos is offering this tablet in color black. It appears that Archos forgot about weight optimization in this 16.58 oz tablet device. The ARCHOS 80 Cobalt is slim and looks really nice, but it's not so thin as many other tablets out there, with a thickness of 0.45". Though the ARCHOS 80 Cobalt is only 6.04" long, it still manages to contain a 8 inches screen.
Archos packed this device with a good level 8 inches screen, and a resolution of 768 x 1024 , which makes all pictures and movies look quite colorful and brightful.
This tablet is powered by an extremely powerful 1.6 GHz Dual-Core CPU with only 1 GB RAM memory which is a little low for such a solid portable tablet. A nice advantage of this tablet is its quite large 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, which allows the user to store a couple hundred games and applications without running out of space.
This tablet has wifi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM services.
The ARCHOS 80 Cobalt is equipped with two cameras, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This tablet is being sold for around 125 dollars, which is a really high price for comparing with other similar portable tablets.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 6.04 x 7.99 x 0.45 inchesMetric15.34 x 20.29 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 16.58 ouncesMetric470.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1600 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Gyroscope |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.