Asus VivoTab Smart is a little outdated Windows portable tablet, featuring an extremely powerful 1800 megahertz Dual-Core processor, a really big 10.1" capacitive display, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
It appears that Asus forgot about weight optimization in this 20.46 oz device. The Asus VivoTab Smart is offerred in 3 different colors, black, red and white. This device is just 0.38" thick, making it one of the thinnest tablets on sale. The Asus VivoTab Smart is a compact tablet, considering it features a 10.1 inches screen and it has just 10.43 inches long and 6.73" wide.
The Asus VivoTab Smart has a nice 768 x 1366 10.1" display, which makes everything look quite colorful and brightful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Asus ships the Asus VivoTab Smart with an extremely powerful Dual-Core CPU ticking at 1800 MHz with a big 2 GB of RAM. Collaborating with graphic rendering, it also counts with a PowerVR SGX545 graphics processing unit clocking at 533 megahertz. This device counts with a impressive 64 GB internal storage and an SD memory slot, enough to install tons of apps, games, pictures and videos without thinking about filling the tablet.
This device features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. It also films videos up to 1920x1080 (Full HD). To complete the camera, it also counts with some useful characteristics like auto-focus, flash and geo tagging.
This tablet features wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot). This device doesn't have a sim card, because it is not a GSM device.
This tablet also features a couple of cool features as NFC, Bluetooth (4.0) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet costs $ 300, which is a very high price for this kind of tablet. It doesn't matter whether you will use it as a gaming portable tablet or want a social tablet, this portable tablet is a very good choice for you.
ASUS Vivobook 17 17.3" HD+ Laptop Computer, Intel Quard-Core i7 1065G7 up to 3.9GHz, 16GB DDR4 RAM, 1TB PCIe SSD, AC WiFi, Bluetooth, Webcam, Silver, Windows 10 S, BROAGE 320GB External Hard Drive
Shop now
ASUS VivoBook L203MA Ultra-Thin Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4GB LPDDR4, 64GB eMMC, 11.6†HD, USB-C, Windows 10 in S Mode (Switchable to Pro), L203MA-DS04, One Year of Microsoft Office 365
Shop now
ASUS VivoBook 15 Thin and Light Laptop, 15.6†FHD, Intel i5-1035G1 CPU, 8GB RAM, 512GB SSD, Backlit KB, Fingerprint, Windows 10, Slate Gray, F512JA-AS54
Shop now
2020 ASUS VivoBook 15 15.6 Inch FHD 1080P Laptop (AMD Ryzen 3 3200U up to 3.5GHz, 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, AMD Radeon Vega 3, Backlit Keyboard, FP Reader, WiFi, Bluetooth, HDMI, Windows 10) (Grey)
Shop now
ASUS VivoBook Flip 14 14†Thin and Light 2-in-1 Laptop, 14†HD Touchscreen, Intel Quad-Core Pentium N5000 Processor, 4GB DDR4, 128GB eMMC Storage, Windows 10, TP401MA-AB21T
Shop now
ASUS Laptop L210 Ultra Thin Laptop, 11.6†HD Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB RAM, 64GB Storage, NumberPad, Windows 10 Home in S Mode with One Year of Microsoft 365 Personal, L210MA-DB01
Shop now
ASUS VivoBook F512 Thin and Lightweight Laptop, 15.6†FHD WideView NanoEdge , AMD R5-3500U CPU, 8GB RAM, 256GB SSD, Backlit KB, Fingerprint Reader, Windows 10, Peacock Blue, F512DA-EB51
Shop now
ASUS Chromebook Flip C214MA-YS02T 11.6†Ruggedized and Water Resistant Chromebook, 360 Touchscreen Convertible, Intel N4000, 4GB DDR4 RAM, 32GB Storage, Mil STD design, Chrome OS, Black
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Windows 8 |
| Dimensions: | 10.43 x 6.73 x 0.38 inchesMetric26.49 x 17.09 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 20.46 ouncesMetric580.03 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 300.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1366 x 768 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX545 (533 MHz) |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.