Lenovo Miix 2 10 is a decently made Windows portable tablet, with a powerful MHz Quad-Core CPU, a really big 10.1 inches multi-touch display, a 5 mega-pixels back camera and a 2 MP front facing camera. We will get a better idea about this tablet's pros when we get into more details.
The Lenovo Miix 2 10 ships with a fast Quad-Core processor running at MHz with a big 2 GB RAM. This tablet counts with a 128 GB big internal memory and an external SD slot, which allows you to install hundreds of applications and even the largest games currently available without even thinking about filling the device.
It seems like Lenovo didn't care about the weight in this 20.8 oz tablet. Even though the Lenovo Miix 2 10 is just 10.27 inches long and 6.82" wide, it manages to hold a 10.1 inches screen. The Lenovo Miix 2 10 is incredibly slim and good-looking, being just 0.36" thick.
Lenovo equipped the Lenovo Miix 2 10 with a interesting 10.1-inches screen, and a resolution of 1200 x 1920 , which makes it hard to see the pixels forming the screen.
This tablet includes WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled tablet.
The Lenovo Miix 2 10 features two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
Lenovo sells the Lenovo Miix 2 10 for 695 dollars, which is expensive for comparing with similar devices.
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
2019 New Lenovo 300e Flagship 2-in-1 Business Laptop/Tablet, 11.6" HD IPS Touchscreen, Intel Celeron Quad-Core N3450 up to 2.2GHz, 4GB DDR4, 64GB eMMC, Windows 10 S/Pro, Choose Flash Drive
Shop now
Lenovo Flex 5 14" 2-in-1 Laptop, 14.0" FHD (1920 x 1080) Touch Display, AMD Ryzen 5 4500U Processor, 16GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon Graphics, Digital Pen Included, Win 10, 81X20005US, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook C330 2-in-1 Convertible Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 81HY0000US, Blizzard White
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo N23 2-in-1 Convertible Laptop (2017 ), 11.6" Touchscreen HD IPS Display, Intel Celeron Dual Core Processor Up to 2.5 GHz, 4GB RAM, 32GB SSD, Webcam, Bluetooth, Windows 10 Professional
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Windows 8.1 |
| Dimensions: | 10.27 x 6.82 x 0.36 inchesMetric26.09 x 17.32 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 20.80 ouncesMetric589.67 gImperial |
| Price: | $ 695.00 |
Display | |
| Size: | 10.1 inchesMetric25.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 224 pixels per inchMetric88.19 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Intel HD |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.