ARCHOS 40 Cesium is a decently made phone, packed with an extremely powerful Quad-Core processing unit clocking at 1200 MHz, a medium sized 4-inches touch-screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into much more detail.
Archos ships this device with a Qualcomm Snapdragon 200 8212 chip, which holds an exceptional 1200 megahertz Quad-Core processor with only 512 MB RAM which is a little bit disappointing for such a powerful cellphone. Helping with graphic rendering, it also counts with a 400 MHz Adreno 302 graphic processing unit. The ARCHOS 40 Cesium counts with a 4 GB internal storage, a moderate quantity that should be adequate for the average user having that it also has an SD memory slot to store photos and videos.
This phone is a bit heavy comparing to other phones , with a weight of 4.44 oz. This cellphone is available in 3 different colors, black, yellow and blue. This device's thickness (0.41") is a little bit far from today's standards, but it still feels comfortable in the hand.
Archos equipped this phone with a nice 4" screen, and a 800 x 480 resolution, giving this phone a detailed graphical experience. This screen uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. This phone can also film videos in VGA 640x480. In addition, the camera features a few good characteristics like auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This phone provides wi-fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connectivity, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connection type, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone supports dual sim cards so it can to work with 2 different phone lines in the same device.
The ARCHOS 40 Cesium also features a handful of interesting characteristics as Bluetooth, GPS and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ARCHOS 40 Cesium has a good 1950 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. Archos informs a stand by time of 208 hours and a talk time of 9.3 hours for this cellphone.
This phone is very expensive considering it is priced $ 249, and many similar cellphones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.52 x 0.41 inchesMetric12.6 x 6.4 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Yellow |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1950 mAh |
| Stand-by Time: | 208 hours |
| Talk Time: | 9.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.