ARCHOS 45b Helium 4G is a decent quality Android cellphone, featuring an extremely powerful 1.2 gigahertz Quad-Core processor, a 4.5-inches multi-touch capacitive screen, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. But let's get into more details.
This phone is a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 4.94 ounces. The ARCHOS 45b Helium 4G is just available in black color. This phone is just 0.38 inches thick, making its way into the thinnest phones podium.
Archos packed this cellphone with a nice 4.5-inches screen, and a resolution of 854 x 480 , which makes all pictures and videos look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone ships with a Qualcomm Snapdragon 410 chip, which holds a great Quad-Core processing unit speeding at 1200 MHz and only 512 MB of RAM memory which is a little poor for a phone this good. To help with graphic intensive games and applications, it also counts with an Adreno 305 graphic processing unit speeding at 450 megahertz. The ARCHOS 45b Helium 4G has a 4 GB internal storage, a medium amount that should be fine for the average user knowing that it also has a slot for an external memory card .
This phone offers WiFi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a wireless modem), LTE (4G) great performance internet connection and also HSPA+ connectivity, a bit slower 4G variation and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone comes with 2 Micro SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. The ARCHOS 45b Helium 4G also shoots videos up to 1280x720 (HD). In addition, the camera features flash.
This phone comes with a mid capacity 1850 mAh Li-Polymer replaceable battery that provides the ARCHOS 45b Helium 4G a not very long battery duration.
This phone also comes with a few nice features like Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is not very convinient considering it is priced $ 249, while some similar cellphones are offerred way cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.4.4 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.64 x 0.38 inchesMetric13.49 x 6.71 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1850 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.