GIGABYTE GSmart T4 is a mid-end phone, coming with an extremely fast 1.3 gigahertz Dual-Core processing unit, a medium 4 inches multi touch capacitive screen, an 8 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. But let's get into a bit more detail.
This time, it seems like Gigabyte didn't care so much about the weight in this 4.27 oz device. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.39".
This phone has a very good 800 x 480 4-inches display, making everything look great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
Gigabyte decided to equip this cellphone with an extremely powerful 1.3 gigahertz Dual-Core processing unit, packed into the MediaTek MT6572 system chip and only 512 MB of RAM memory which is a little low for such a powerful phone. To help with graphic calculations, this phone also uses a 500 MHz Mali-400 graphics processing unit. The GIGABYTE GSmart T4 counts with a 4 GB internal storage, a passable amount that should be having that it also has an external memory card slot .
The GIGABYTE GSmart T4 provides Wi-Fi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a wireless router), HSPA+ 4G internet connection, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The GIGABYTE GSmart T4 supports dual sim so it's able to use 2 different phone numbers and even different carriers in the same phone.
The GIGABYTE GSmart T4 has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. To complete the camera, it also counts with flash and auto-focus.
This cellphone features a mid sized 1400 mAh Li-Polymer replaceable battery that can keep this phone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. Gigabyte says this cellphone has a 150 hs stand by time and a 4.5 hours talk time.
This cellphone also includes a couple of useful features such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is not very cheap considering it costs $ 165, while some similar cellphones are offerred way cheaper than that.
GIGABYTE AERO 15 OLED YD - 15.6" UHD 4k AMOLED IPS, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 15 OLED YD-73US624SP)
Shop now
GIGABYTE Z390 UD (LGA 1151 (300 Series) Intel Z390 SATA 6Gb/s ATX Intel Motherboard for Cryptocurrency Mining with above 4G Decoding, 6 x PCIe Slots)
Shop now
GIGABYTE X570 AORUS Elite Wi-Fi (AMD Ryzen 3000/X570/ATX/PCIe4.0/DDR4/Intel Dual Band 802.11AC Wi-Fi/Front USB Type-C/RGB Fusion 2.0/M.2 Thermal Guard/Gaming Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z590 AORUS ELITE AX (LGA 1200/ Intel Z590 ATX/ Triple M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen2X2 Type-C/ Intel WIFI 6/ 2.5GbE LAN/ Gaming Motherboard)
Shop now
Gigabyte B550M AORUS PRO-P (AMD Ryzen 5000/B550/Micro ATX/M.2 Thermal Guard/HDMI/DVI/USB 3.2 Gen 2/DDR4/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B560M DS3H (LGA 1200/ Intel/ B560/ Micro-ATX/Dual M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen1/ GbE LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE GA-A320M-S2H (AMD Ryzen AM4/MicroATX/2xDDR4/HDMI/Realtek ALC887/3xPCIe/USB3.1 Gen 1/LAN/Motherboard)
Shop now
GIGABYTE B460M DS3H V2 (LGA 1200/ Intel/ B460/ Micro-ATX/M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Motherboard)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.44 x 0.39 inchesMetric12.6 x 6.2 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Price: | $ 165.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.