HTC Desire CDMA is a decently made Android cellphone, having a fast 1 GHz processor, a 5 mega-pixels back side camera and a 3.7" multi-touch screen.
The HTC Desire CDMA feels a bit heavy for a device of this size, with a weight of 4.76 ounces.
HTC packed this cellphone with a nice 3.7 inches screen, and a 800 x 480 resolution, making everything look very good. Its screen uses AMOLED capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
HTC decided to sell this phone with a good performance 1 GHz processor, included in the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A system chip and only 384 MB RAM memory. Graphic calculations generally uses a lot of CPU time, so it uses an Adreno 200 (enhanced) GPU clocking at 200 MHz to unload the CPU.
This cellphone only has a 5 MP back camera. Additionally, the camera counts with flash.
The HTC Desire CDMA uses a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery providing the HTC Desire CDMA with a poor battery life. HTC afirms this device has a 136 hs stand by time and a 6.5 hours talk time.
The HTC Desire CDMA has wifi capability (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G data connection, using EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks and it works with CDMA carriers.
The HTC Desire CDMA also includes a few interesting features like Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC is offering this cellphone for $ 200, which is a high price for comparing with other similar cellphones.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC U12 Plus 128GB/6GB Dual SIM - Factory Unlocked - GSM ONLY, No CDMA - International Version - No Warranty in The USA (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.2, 2.1 |
| Dimensions: | 4.69 x 2.36 x 0.47 inchesMetric11.91 x 5.99 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (16M colors) |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 384 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 136 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.