HTC One M9 Plus is an impressive device, featuring a good size 5.2" touch-screen, a great 64-bit Octa-Core processor (it's actually a Quad-Core speeding at 2 GHz and a Quad-Core speeding at 1.5 GHz), and two cameras, a 20 MP back facing camera and a 13 megapixels front camera. But let's get into a bit more details.
The HTC One M9 Plus is a very compact phone, taking into consideration it presents a 5.2" screen and it is only 5.94" long and 2.85 inches wide. The HTC One M9 Plus is quite thin and comfortable, while it's not close to being one of the thinnest phones you can find, with a thickness of 0.4".
This cellphone is equipped with a spectacular 5.2 inches display with a 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) resolution, providing this cellphone with a very detailed graphical experience.
HTC decided to build this phone using a high speed 64 bit Octa-Core processor (actually, it has a Quad-Core running at 2 GHz and a Quad-Core ticking at 1500 megahertz), bundled in the MediaTek MT6795 system chip and a great 3 GB of RAM memory. This phone comes with a large 32 GB internal memory and whereas it doesn't have an external memory slot, it it is more than enough to install tons of apps, games, pictures and videos without even thinking about running out of space at all.
This cellphone provides wi-fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a router). The HTC One M9 Plus doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone has two cameras, a 20 mega-pixels back side camera and a 13 mega-pixels front side camera. It is also able to shoot 4K 3840x2160 videos. The camera also includes multiple useful characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus, smile detection shooting, HDR mode and geo tagging.
This phone also features plenty of interesting features like Fingerprint Sensor, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone costs around 335 dollars, high for this type of cellphone. No matter if you are looking for a social cellphone, need a cellphone for work, you love taking photos or are looking for a phone to play lots of games, you will probably love this device.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
HTC One M9+ Plus 32GB Gold on Silver, 5.2", GSM Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
HTC U11 Life (32GB) 5.2" FHD Display IP67 Water Resistant Alexa 4G LTE Smartphone (Sapphire Blue) T-Mobile
Shop now
HTC One M9 32GB Android Smartphone w/ Front-Facing Speakers and 20MP Camera Unlocked for all GSM Carriers Worldwide - Gunmetal Gray
Shop now
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Octa-Core Smartphone and 20MP Camera - Gunmetal Grey
Shop now
HTC One M9 32GB Unlocked GSM Android Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 5.0 |
| Also Known As: | HTC One (M9) Ultra, HTC One (M9) Prime |
| Dimensions: | 5.94 x 2.85 x 0.40 inchesMetric15.09 x 7.24 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 335.00 |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 565 pixels per inchMetric222.44 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6795 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR G6200 Rogue |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.