Karbonn Titanium Hexa is a solid phone, featuring a large 5.5" multi-touch display, a high performance processing unit clocking at 1500 megahertz, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front side camera.
Karbonn ships this phone with a Mediatek MT6591 system chip, including an extremely powerful 1.5 GHz processing unit and a great 2 GB RAM memory. Handling graphic calculations, it also has an ARM Mali-450 MP4 graphic processing unit speeding at 700 megahertz. This device has a quite large 16 GB internal memory and an SD memory slot, enough to store hundreds of games and applications without worrying about space.
Being just 0.27 inches thick,this phone is extremely slim and comfortable. This device is only 6.06" long and 3.02 inches wide, but it is able to fit a a 5.5 inches display. This phone is much lighter than what you expect from a cellphone like this. This cellphone is for sale in white color.
The Karbonn Titanium Hexa features two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 MP front side camera. This phone also films videos in 1920x1080 (Full HD). To complete the camera, it also counts with a couple of useful features like flash, auto-focus, face detection shooting, smile detection shooting and geo tagging.
This phone has an awesome 5.5-inches screen with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, providing this cellphone with a delightful graphical experience. This screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone offers WiFi connectivity (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Karbonn Titanium Hexa has dual sim so it can to use two different phone numbers.
The Karbonn Titanium Hexa counts with an inmense 2050 mAh Li-Polymer battery, which isn't too much for a phone like this. This phone has a reported talk time of 5 hs and a stand by time of 250 hs.
This phone also features a couple nice characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is not very cheap considering it is priced 155 dollars, while some similar devices are offerred way cheaper than that. If you want this cellphone mostly for social networks and internet browsing, this cellphone is the correct option .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 6.06 x 3.02 x 0.27 inchesMetric15.39 x 7.67 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6591 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.