LG L20 is a not so powerful phone, which features a small sized 3" multi-touch screen, a 2 megapixels back side camera and a good performance Dual-Core processor clocking at 1 GHz. Let's take a deeper look at what this phone can give us.
LG decided to build this cellphone using a great performance 1000 megahertz Dual-Core processor, bundled in a MediaTek MT6572 chip with 512 MB RAM. Graphic rendering often consume lots of processing power, so it also counts with an ARM Mali-400 graphic processing unit clocking at 500 megahertz to unload the CPU. This cellphone has a 4 GB internal memory, a reasonable quantity but might be a little bit low depending on the use considering this phone doesn't ship with an SD memory slot.
This phone is a little thick for nowadays standards, with its 0.51 inches thickness. This cellphone is 4.04" long, but it is only able to hold a much smaller 3 inches screen.
Its screen uses LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone only has a 2 MP back side camera. It can also film videos in 640x480 (VGA) at 30 frames per second.
This phone has a 1540 mAh medium Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a cellphone like this.
The LG L20 offers Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The LG L20 works with a SIM card for GSM services.
The LG L20 also features a few interesting features as Bluetooth (4.0) and GPS, and Accelerometer.
This phone is being sold for 155 dollars, a really high price for this type of phone.
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG Prime 2 (16GB) 5.45" FullVision HD+ Display, 3,000 mAh All Day Battery, 4G LTE GSM AT&T Unlocked for All GSM Carriers - LM-X320AA (16 GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.04 x 2.42 x 0.51 inchesMetric10.26 x 6.15 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.