LG Optimus L1 II TRI is a not so powerful Android cellphone, including a fast 1000 megahertz CPU, a 2 megapixels back facing camera and a small sized 3 inches multi-touch screen.
This cellphone is available in 3 colors, black, pink and white. This time, it seems like LG decided not to care much about the weight in this 3.69 ounces phone. This device isn't really a compact device, taking into consideration it is 4.04 inches long,but it just holds a 3 inches screen. This cellphone is a little thick for nowadays standards, with a thickness of 0.52".
This screen uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
LG ships this phone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB chip, which holds a good performance CPU clocking at 1000 megahertz and 512 MB RAM. To help with graphic calculations, the LG Optimus L1 II TRI also counts with a 128 MHz Adreno 200 GPU. This phone has a 4 GB internal storage memory, a fair quantity that should be enough for the vast majority of users considering it also has an SD memory slot to store photos and videos.
The LG Optimus L1 II TRI has Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it can to work with 2 different carriers or phone lines.
This cellphone is equipped with only a 2 mega-pixels back camera. To complete the camera, it also has geo tagging and smile detection shooting.
This device features a 1540 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery that provides the LG Optimus L1 II TRI a below average battery lifecompared to other cellphones.
This cellphone also features a couple interesting features like Bluetooth (allows communication with other cellphones and accessories) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LG Optimus L1 II TRI is very overpriced considering it is sold for 155 dollars, and many similar phones are being sold much cheaper than that.
LG Velvet 5G (128GB, 6GB RAM) 6.8" OLED, Snapdragon 765, 48MP 4K Camera, US 5G/4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Latin/NOT for T-Mobile) LM-G900UM (64GB SD Bundle, Aurora Silver)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
TracFone LG Reflect LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Product code: | E475 |
| Dimensions: | 4.04 x 2.32 x 0.52 inchesMetric10.26 x 5.89 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 3.69 ouncesMetric104.61 gImperial |
| Colors: | Black, Pink and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225AB |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.