Micromax A72 Canvas VIVA is a low level phone, including a 3 megapixels back camera, a fast 1000 MHz CPU and a pretty big 5 inches multi-touch capacitive screen.
Micromax decided to build this cellphone with a MediaTek MT6515M chip, holding a fast processing unit clocking at 1 gigahertz with 512 MB of RAM memory. This cellphone comes with a 112,64 MB internal storage, a little quantity that may be adequate for some basic users considering that it also has an external memory card slot to store pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone is quite a compact phone, considering it features a 5" display and it is just 5.62" long and 2.99" wide. The Micromax A72 Canvas VIVA's thickness (0.42 inches) is a little far from current standards, but it still feels fine in the hand. This cellphone is for sale in 2 different color options, black and blue. This time, it seems like Micromax didn't care about the weight in this 6.56 oz device.
Micromax equipped the Micromax A72 Canvas VIVA with a good level 5-inches display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look quite good. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone offers wifi connection (which it can share with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, using EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards to be able to to use two different phone lines or carriers in the same phone.
This phone is only equipped with a 3 mega-pixels back side camera.
This phone uses a medium 2000 mAh battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. According to Micromax, this cellphone has an aproximate talk time of 7 hs and a stand by time of 280 hours.
This phone also comes with a few cool features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is very overpriced considering it is priced 155 dollars, and other similar phones can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 2.3.6 |
| Dimensions: | 5.62 x 2.99 x 0.42 inchesMetric14.27 x 7.59 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 6.56 ouncesMetric185.97 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 187 pixels per inchMetric73.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6515M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 112,64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.