Motorola RAZR V is a fair quality Android phone, counting with a medium 4.3-inches multi-touch screen, an 8 megapixels back side camera and a good performance Dual-Core processor ticking at 1200 megahertz. But it's time to get into a bit more detail.
Regarding its construction materials, this phone is built with Kevlar, which gives a top level look. The Motorola RAZR V feels a bit heavy for a phone this size, with a weight of 4.59 ounces. Being just 0.33 inches thick,this cellphone is very slim and good-looking.
This phone ships with a fast Dual-Core processor running at 1.2 gigahertz.
This phone has a good looking 4.3 inches screen with a 960 x 540 resolution, giving this phone a good level graphical experience. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Motorola RAZR V provides WiFi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Motorola RAZR V works with a SIM card for GSM services.
This device is equipped with only an 8 megapixels back side camera. This camera also features flash and auto-focus.
This phone uses a medium capacity 1780 mAh Li-Polymer battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this.
This cellphone also features a couple cool characteristics as Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Motorola RAZR V is not very cheap considering it is priced 149 dollars, while many similar devices are offerred way cheaper than that.
Motorola - moto razr 5G 256GB (Unlocked) - Polished Graphite - PAJS0007US (Renewed)
Shop now
Motorola Razr 5G | Unlocked | Made for US by Motorola | 8/256GB | 48MP Camera | 2020 | Liquid Mercury
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
Motorola One Hyper 128GB + 4GB RAM, XT202-1, 6.5†FHD+, 64 MP Photos, LTE Factory Unlocked Smartphone - International Version (Blue Iceberg)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.06 x 2.59 x 0.33 inchesMetric12.85 x 6.58 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Materials: | Kevlar |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 149.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 256 pixels per inchMetric100.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1780 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.