Samsung Galaxy Ace NXT is a mid-level Android phone, equipped with a 3 MP back side camera, a medium 4 inches screen and a CPU clocking at 1200 megahertz. We will get a better idea about this cellphone's pros when we get into deeper details.
Samsung made this phoneavailable just in black color. Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.34 oz phone. This phone is very thin and practical, though it's not as thin as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.42 inches.
Samsung equipped this cellphone with a nice 4" display, and a 800 x 480 resolution, making everything look very nice. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone ships with a fast 1200 MHz processor with 512 MB RAM memory. This phone counts with a 4 GB internal storage, a common amount that should be fine for the majority of users considering that it also has an SD card slot .
The Ace NXT only has a 3 megapixels back-facing camera. It can also shoot videos in 640x480 (VGA) at 24 fps. To complete the camera, it also includes fast burst mode and flash.
The Ace NXT packs a 1500 mAh medium Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily.
This device features WiFi connection (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Ace NXT uses two Micro SIM cards so it can to use 2 different phone lines or carriers.
The Samsung Galaxy Ace NXT also comes with a few nice features like Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and Accelerometer.
This phone costs about $ 120, expensive for comparing with similar devices. No matter if you will use it as a social device or will use it to play games, you will definitely love this phone.
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Electronics Galaxy A42 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Multi-Lens Camera, Long-Lasting Battery, US Version, 128GB, Black
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy S21 Plus 5G SM-G996B/DS 256GB 8GB RAM International Version - Phantom Black
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 12MP High Res, Phantom Violet
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | SM-G313H |
| Dimensions: | 4.78 x 2.48 x 0.42 inchesMetric12.14 x 6.3 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.34 ouncesMetric123.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.