Vivo Xplay 3S is a mid-level Android phone, which features a large 6" multi touch capacitive display, an exceptional 2.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 13 MP back camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
This cellphone is extremely thin, with a thickness of just 0.34 inches. This cellphone is just 6.23" long, but it manages to hold a 6" screen. Vivo did a great optimization job making this device weight just 6.07 ounces.
Vivo ships this device with a Qualcomm Snapdragon 801 8974-AB system chip, including an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 2300 megahertz and a large 3 GB of RAM. Graphic intensive tasks often uses a lot of processor time, so this cellphone also uses a 450 MHz Adreno 330 GPU to help handle those graphic tasks. The vivo Xplay 3S comes with a big 32 GB internal memory and whereas it doesn't include an external memory card slot, it it is more than enough to store hundreds of apps and even the largest games currently available without having to worry about filling the phone.
This device is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. It is also able to film videos in Full HD 1920x1080. This phone also features a few good characteristics like auto-focus, flash and HDR mode.
This phone has an amazing 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) 6" display, which makes all images and videos look completely perfect. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone features wi-fi capability (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This phone uses a big capacity 3200 mAh battery that can keep this device running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it.
This cellphone also features a couple of useful characteristics like Fingerprint Sensor, Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone is priced $ 249, not cheap for comparing with other similar devices. No matter if you want this device mostly for social networks, will use this cellphone for work or are looking for a phone for playing games, this phone is probably very appropiate .
Vivo Xplay 3S Quad Core 3GB/32GB 6.0" IPS Touch Screen 4G LTE WCDMA Android 4.3 SmartPhone by Takuda
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Vivo |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 6.23 x 3.25 x 0.34 inchesMetric15.82 x 8.26 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 490 pixels per inchMetric192.91 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AB |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (933 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.