Yezz ANDY A6Q is a decently made Android cellphone, provisioned with an extremely fast 1300 megahertz Quad-Core processor, a huge 6 inches multi-touch screen, and two cameras, a 13 MP back camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
Yezz decided to sell this device with an extremely powerful Quad-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz with only 1 GB RAM memory which is a bit low considering its powerful processor. Graphic calculations usually consume lots of CPU time, so this cellphone counts with a 320 MHz ARM Mali-400 MP1 graphics processing unit to help the CPU with those tasks.
Yezz made this phone in black, white and gold. This cellphone is thin and practical, being just 0.35 inches thick. This phone is a very compact cellphone, considering it has a 6" display and it is just 6.42" long and 3.27 inches wide. Yezz did a very good job making this cellphone as lightweight as 5.64 oz.
Yezz designed the Yezz ANDY A6Q with a good level 6 inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone has Wi-Fi connection (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM cards so it's able to use 2 different phone lines in the same cellphone.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front camera. It also shoots HD 1280x720 videos at 30 frames per second. In addition, the camera counts with auto-focus and flash.
This phone also comes with a couple nice characteristics such as Bluetooth and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone features a large 3000 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for several hours without charging it at all. According to Yezz, the Yezz ANDY A6Q has an aproximate stand by time of 500 hours and a talk time of 10 hs.
This cellphone is being sold for about 249 dollars, expensive for this type of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.42 x 3.27 x 0.35 inchesMetric16.31 x 8.31 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.