Samsung Galaxy Tab E Lite 7.0 is a good quality tablet, which features a very fast Quad-Core processing unit ticking at 1300 megahertz, a 2 megapixels back-facing camera and a pretty large 7 inches screen.
Samsung offers this tablet in black and white. This tablet isn't very light for a device of this size, weighting 10.88 oz. This device is incredibly thin and good-looking, being just 0.38" thick. While the Samsung Galaxy Tab E Lite 7.0 is only 7.68 inches long and 4.58" wide, it's still able to fit a a 7" display.
Samsung equipped this tablet with an average 7-inches display, and a 600 x 1024 resolution, which makes all images and videos look quite good.
The Samsung Galaxy Tab E Lite 7.0 comes with an exceptional 1.3 GHz Quad-Core processing unit with only 1 GB RAM which is a bit disappointing for a portable tablet this powerful. A good point of this tablet is the 8 GB quite large internal storage and a slot for an SD memory card, allowing you to install a couple hundred games and applications without any problem.
This tablet offers WiFi connection (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem or router). The Tab E Lite 7.0 doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This device has only a 2 mega-pixels back camera. The Tab E Lite 7.0 also captures videos in 640x480 (VGA) at 24 fps.
The Tab E Lite 7.0 has a 3600 mAh massive Li - Ion replaceable battery, enough to provide the Tab E Lite 7.0 with an amazing battery duration.
The Tab E Lite 7.0 also comes with a couple interesting features such as Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and Accelerometer.
This device is being sold for about $ 119, which is high for this kind of tablet. This tablet is probably very appropiate for you no matter if you need a tablet for work, will use it as a social device or need a tablet to play tons of games.
Samsung Galaxy TAB A7 Lite, WiFi ONLY/NO Cellular, (SM-T220) 32GB, 8.7†- No Warranty/International Model- Gray
Shop now
Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7" (2021, WiFi + Cellular) 32GB 4G LTE Tablet & Phone (Makes Calls) GSM Unlocked, International Model w/US Charging Cube - SM-T225 (Grey, LTE+WiFi)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Also Known As: | Samsung SM-T113 |
| Dimensions: | 7.68 x 4.58 x 0.38 inchesMetric19.51 x 11.63 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 10.88 ouncesMetric308.44 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 119.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (24 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.