AT&T Avail 2 is a low-end Android phone, counting with a great performance processor running at 1000 MHz, a 2 mega-pixels back camera and a 3.5 inches screen. We will get a better understanding of this phone's pros when we get into deeper details.
AT&T decided to equip this cellphone using a great performance processor ticking at 1 GHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A system chip and 512 MB RAM memory. Graphic calculations often eats a lot of CPU time, so it also has an additional 200 megahertz Adreno 200 (enhanced) graphics processing unit to take some work out of the processor. This phone has a 4 GB internal storage memory, an average amount that should be enough for most users knowing that this phone also has a slot for external memory cards .
AT&T onlymade this cellphone in color black. This phone doesn't feel very lightweight for a phone of this size, weighting 4.4 ounces. This cellphone's thickness (0.45") is quite far from current standards, but it still feels fine in the hand.
This cellphone is only equipped with a 2 megapixels back-facing camera.
AT&T equipped this cellphone with a good level 3.5" screen, and a resolution of 480 x 320 , giving this cellphone a nice graphic quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone provides WiFi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over UMTS and EDGE technologies. The AT&T Avail 2 works with a SIM card to connect to GSM networks.
The AT&T Avail 2 also includes a couple interesting features like Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a medium capacity 1500 mAh removable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. This cellphone has an aproximate 5 hs talk time and a 380 hours stand by time.
AT&T offers this phone for 95 dollars, which is not a good offer for this type of device.
AT&T EL50003 Accessory Cordless Handset, White | Requires AT&T EL52103, EL52203, EL52253,EL52303, EL52353, EL52403, or EL52503 to Operate, Silver, 6.90 x 3.00 x 3.40 inches
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Black - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
AT&T CL82407 DECT 6.0 4-Handset Cordless Phone for Home with Answering Machine, Call Blocking, Caller ID Announcer, Intercom and Long Range, Silver
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
Apple iPhone 6 Plus 16GB Gold - Clean IMEI - AT&T Smartphone - GSM Unlocked - Fully Tested w/Warranty
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Operating System (OS): | Android 4.1.1 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.44 x 0.45 inchesMetric11.68 x 6.2 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.