LG Optimus L1 II is a decent phone, with a 2 mega-pixels back facing camera, a small 3 inches multi-touch screen and a processor clocking at 1 gigahertz.
LG appears to have forgotten about weight optimization in this 3.7 oz phone. This cellphone is for sale in 2 colors, black and white. This cellphone is 4.05 inches long, but it is only able to hold a much smaller 3" screen.
Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
LG decided to build the LG Optimus L1 II using a powerful CPU ticking at 1 GHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A-AB chip with 512 MB RAM memory. Graphic intensive tasks usually eats lots of CPU cycles, so it has an additional Adreno 200 GPU ticking at 128 MHz to help handle those graphic tasks. This phone counts with a passable 4 GB internal storage, which is quite good having that it also has an SD card slot to store pictures and videos.
This phone counts with Wi-Fi connectivity (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has only a 2 mega-pixels back camera. Additionally, the camera counts with smile detection shooting and geo tagging.
The LG Optimus L1 II packs a good 1540 mAh Li-Ion replaceable battery providing the LG Optimus L1 II with a quite short battery duration. LG reports a talk time of 5.5 hours and a stand by time of 350 hours for this phone.
This phone also comes with a handful of cool features such as Bluetooth (3.0, EDR) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The LG Optimus L1 II is really overpriced considering it is priced 95 dollars, while some similar phones are being sold much cheaper than that. LG packs the LG Optimus L1 II with charger, Battery, headset and manual and data cable.
LG Velvet 5G (128GB, 6GB RAM) 6.8" OLED, Snapdragon 765, 48MP 4K Camera, US 5G/4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Latin/NOT for T-Mobile) LM-G900UM (64GB SD Bundle, Aurora Silver)
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
TracFone LG Reflect LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 32GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 4.1.2 |
| Product code: | E410 |
| Dimensions: | 4.05 x 2.33 x 0.48 inchesMetric10.29 x 5.92 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, charger, headset, manual and data cable |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A-AB |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.