Micromax MAd A94 is a not so powerful Android device, provisioned with a fast 1.2 GHz Quad-Core CPU, a medium 4.5-inches touch-screen, a 5 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front side camera. Great! That's it? No, it's just the introduction.
Micromax sells this cellphone with a powerful 1200 megahertz Quad-Core processor, included in the Broadcom BCM23550 chip and 512 MB of RAM memory. This phone has a 4 GB internal storage, a passable amount that should be adequate for most users knowing that it also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This phone is a very compact cellphone, taking into consideration it features a 4.5" screen and it has just 0" long and 0 inches wide.
The Micromax MAd A94 has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front camera. It also captures videos in HD 1280x720 at 30 fps. This camera also has flash and auto-focus.
Micromax equipped this cellphone with a good level 4.5 inches display, and a resolution of 854 x 480 , which makes it hard to see the pixels forming the display. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone has wifi connectivity (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, which is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Micromax MAd A94 uses a SIM card for GSM carriers.
The Micromax MAd A94 also comes with some nice features as Bluetooth (provides communication with other cellphones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device has a 1800 mAh medium replaceable battery, which is quite poor for a device like this. This cellphone has an aproximate stand by time of 150 hs and a talk time of 5 hours.
Micromax offers this cellphone for $ 155, which is a really high price for comparing with similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.