ZTE Cymbal Z-320 is a mid-end device, which features a Quad-Core processing unit ticking at 1100 MHz, a compact 2.8 inches screen and a 2 megapixels back facing camera.
About its body design materials, this cellphone is majorly made with Plastic . The ZTE Cymbal Z-320 feels a bit heavy comparing to other devices , with a weight of 3.8 oz. Though the ZTE Cymbal Z-320 is as big as 4.1 inches long and 2.2" wide, it only comes with a much smaller 2.8 inches screen. The ZTE Cymbal Z-320 is a little thick for current standards, with a thickness of 0.7". This cellphone is only for sale in black color.
The ZTE Cymbal Z-320 is equipped with a good 240 x 320 (QVGA) 2.8-inches screen, giving this cellphone a good graphical experience.
ZTE decided to power this cellphone using a good performance 1.1 GHz Quad-Core processing unit, bundled in a Qualcomm Snapdragon 210 8909 system chip with 512 MB of RAM. This device has a fair 4 GB internal storage memory, which is adequate for most users knowing that it also has an external memory slot to store songs, pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
The ZTE Cymbal Z-320 has LTE (4G) high performance connection type and the fastest 3G connection type, over HSPA technologies. This cellphone uses a Micro SIM card for GSM connection.
This phone is equipped with only a 2 MP back camera. This cellphone can also capture 1280x720 HD videos at 20 frames per second.
This cellphone uses a 1500 mAh medium sized removable battery, which is quite low for a thirsty phone like this.
ZTE is offering the ZTE Cymbal Z-320 for 110 dollars, which is not a really offer for comparing with other similar cellphones.
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Dimensions: | 4.10 x 2.20 x 0.70 inchesMetric10.41 x 5.59 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 3.80 ouncesMetric107.73 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Plastic |
| Price: | $ 110.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (20 fps) (HD) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 12(700 a) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.