ZTE Warp Sync is a solid Android phone, provisioned with a very powerful 1200 MHz Quad-Core processor, a good size 5-inches touch-screen, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.6 mega-pixels front side camera. That's all? No, it's only the tip of the iceberg.
ZTE decided to sell this phone with a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 chip, including a high speed Quad-Core processing unit speeding at 1200 megahertz and a big 2 GB RAM memory. To handle graphic intensive applications, it also has a 450 megahertz Adreno 305 graphic processing unit. A good advantage of the ZTE Warp Sync is the 8 GB quite large internal storage and an SD memory card expansion slot, which allows the user to store hundreds of games and applications without worrying about space.
Even though this phone is thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.4 inches. Whereas the ZTE Warp Sync is only 5.6" long and 2.9" wide, it's still able to fit a a 5" display. ZTE appears to have forgotten about weight optimization in this 5.75 ounces cellphone.
The ZTE Warp Sync is equipped with a interesting 5" screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes it hard to distinguish the pixels in the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The ZTE Warp Sync has two cameras, an 8 MP back side camera and a 1.6 megapixels front-facing camera. It can also shoot videos in HD 1280x720. This phone also includes a few good characteristics: flash, auto-focus, face detection shooting and geo tagging.
The ZTE Warp Sync counts with wifi connectivity (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EV-DO A technologies. This phone doesn't have a sim card, because it isn't a GSM enabled phone and it can work with CDMA carriers.
This phone packs a 2300 mAh long lasting Li-Polymer replaceable battery that provides this device a good battery duration.
This phone also features a handful of cool characteristics such as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is not very convinient considering it costs 95 dollars, while many similar cellphones are being sold much cheaper than that. It doesn't matter whether you will use it as a gamer phone or are looking for a device to majorly use social networks, this phone is the right one for you. ZTE sells this phone with 2300 mAH Li-Ion Polymer Battery, USB charger and Printed Materials. .
ZTE Blade A3 Lite (16GB) 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera, Quad-Core, Android 9.0 Go, US + Latin 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black)
Shop now
ZTE F322 - Feature Phone 3G GSM Unlocked ATT Tmobile Metro Cricket Straight Talk Simple Mobile
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Product code: | N9515 |
| Dimensions: | 5.60 x 2.90 x 0.40 inchesMetric14.22 x 7.37 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 5.75 ouncesMetric163.01 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | 2300 mAH Li-Ion Polymer Battery, Printed Materials. , USB charger |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 850 (band 26), 1900 (band 25) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.