HP Slate 8 Pro is a mid level tablet, coming with a very fast Quad-Core processor running at 1800 MHz, a 8 inches touch-screen and an 8 MP back camera. We will get a better understanding of this portable tablet's characteristics when we get into specific details.
This tablet is powered by a Nvidia Tegra 4 T40 chip, holding a high performance Quad-Core processor clocking at 1800 MHz with only 1 GB of RAM which is a little disappointing for a tablet this good. A nice advantage of the HP Slate 8 Pro is its 16 GB quite big internal storage and a slot for SD memory cards, which allows the user to install a couple hundred applications and games without any trouble.
This tablet is a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 15.91 oz. This tablet is very thin and comfortable, being just 0.39" thick. The HP Slate 8 Pro is a very compact portable tablet, given that it packs a 8 inches screen and it has just 8.66 inches long.
This tablet is equipped with only an 8 megapixels back facing camera. The camera also includes some interesting characteristics: flash, HDR mode and auto-focus.
HP packed the HP Slate 8 Pro with a good looking 8 inches screen, and a 1200 x 1600 resolution, which makes all images and videos look beautiful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The HP Slate 8 Pro offers Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot). This tablet doesn't use a sim card, because it is not a GSM tablet.
This device also comes with a couple interesting characteristics like Bluetooth (4.0) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet is not very cheap considering it is priced 139 dollars, while many similar tablets are being sold much cheaper than that. HP packs the HP Slate 8 Pro with AC adapter, USB cable, documentation and plugs.
HP 15 Laptop, 15.6" HD Display, Intel Core I5-8265U, Intel UHD Graphics, 8GB, 256GB SSD, Natural Silver
Shop now
2020 HP Pavilion x360 14" FHD WLED Touchscreen 2-in-1 Convertible Laptop, Intel Core i5-1035G1 up to 3.6GHz, 8GB DDR4, 256GB SSD, 802.11ac, Bluetooth, Webcam, HDMI, Fingerprint Reader, Windows 10
Shop now
HP 14" Touchscreen Home and Business Laptop Ryzen 3-3200U, 8GB RAM, 128GB M.2 SSD, Dual-Core up to 3.50 GHz, Vega 3 Graphics, RJ-45, USB-C, 4K Output HDMI, Bluetooth, Webcam, 1366x768, Win 10
Shop now
2020 HP 15 15.6" HD Touchscreen Premium Laptop - 10th Gen Intel Core i5-1035G1, 16GB DDR4, 512GB SSD, USB Type-C, HDMI, Windows 10 - Silver W
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 8.66 x 5.57 x 0.39 inchesMetric22 x 14.15 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 15.91 ouncesMetric451.04 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Accessories: | AC adapter, USB cable, documentation, plugs |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1600 x 1200 pixels |
| Pixel density: | 250 pixels per inchMetric98.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 4 T40 |
| Processor: | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1800 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (1600 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.