Celkon Q3000 is a little bit outdated device, counting with a quite big 5" touch-screen, a high-tech 1300 MHz Quad-Core processing unit, and two cameras, an 8 MP back facing camera and a 1.3 MP front-facing camera.
The Celkon Q3000 is extremely thin and comfortable, being just 0.39 inches thick. The Celkon Q3000 only has 5.73 inches long, but it manages to hold a 5 inches screen. The Celkon Q3000 is available only in color white. The Celkon Q3000 doesn't feel very lightweight for a cellphone this size, weighting 5.86 ounces.
This phone is equipped with a interesting 854 x 480 5-inches display, which makes everything look quite nice. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device ships with an extremely fast 1300 megahertz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6582 chip and only 1 GB RAM which is a little bit low considering its awesome CPU. Graphic intensive games and apps often uses a lot of processing time, so it uses an extra ARM Mali-400 MP2 graphics processing unit clocking at 416 MHz to unload the CPU. The Celkon Q3000 has a 4 GB internal storage, a common quantity that should be fine for the majority of users knowing that this phone also has an SD card slot to store songs, pictures and videos.
The Celkon Q3000 has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 1.3 MP front side camera. This camera also features flash.
This device features WiFi connection (which can be provided to other devices around, acting as a router) and 3G data connection, supported by EDGE technologies. The Celkon Q3000 has dual sim cards to be able to to use two different carriers or phone lines in the same cellphone.
This cellphone also features a handful of useful features like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Celkon Q3000 comes with a great 3000 mAh Li-Ion replaceable battery, enough to provide this phone with a great battery duration.
The Celkon Q3000 is very expensive considering it is offerred for 249 dollars, while some similar devices are offerred way cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Celkon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.86 x 0.39 inchesMetric14.55 x 7.26 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.86 ouncesMetric166.13 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Talk Time: | 22 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.