HP TouchPad is a quite basic webOS portable tablet launched in 2011, which features a fast Dual-Core CPU clocking at 1.2 gigahertz, a 1.3 mega-pixels front-facing camera and a 9.7" multi touch display.
HP decided to sell this tablet with a Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 system chip, backed up by a great performance 1200 megahertz Dual-Core CPU. Graphic calculations generally consume a lot of processing time, so this tablet also also has an Adreno 220 GPU clocking at 266 megahertz to help handle those graphic tasks. A good point of this tablet is its big 32 GB internal memory and whereas it doesn't have an SD extension slot, it it is more than enough to store hundreds of applications without thinking about running out of space.
HP made this deviceavailable only in color white. This tablet is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.54 inches. This tablet just has 9.45" long and 7.45 inches wide, but it still manages to hold a 9.7" screen. HP didn't seem to put much effort to reduce weight in this 26.1 ounces tablet.
This tablet only has a 1.3 mega-pixels front side camera.
This tablet has a 6300 mAh huge Li-Ion non-replaceable battery that can keep this tablet running for several hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to consider is that this tablet's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to live shorter, whereas with so much capacity you will probably discard this tablet before it becomes a real problem.
This tablet provides wifi capability (although it can't be provided to other devices acting as a router). The HP TouchPad doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled portable tablet.
The HP TouchPad also includes a few interesting characteristics such as Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
HP sells the HP TouchPad for 395 dollars, which is not a really offer for this kind of tablet.
HP Chromebook x360 14-inch HD Touchscreen Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14b-ca0010nr, Ceramic White/Mineral Silver)
Shop now
HP 15 Laptop, 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD Storage, 15.6†Full HD IPS Display, Windows 10 Home, HP Fast Charge, Lightweight Design (15-dy2021nr, 2020)
Shop now
HP Chromebook 14 Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, 14†HD Display, Chrome, Lightweight Computer with Webcam and Dual Mics, Home, School, Music, Movies (14a-na0021nr, 2021)
Shop now
2021 HP 15.6 FHD IPS Touchscreen Laptop, Intel Core i7-1065G7 Processor, 12GB Memory, 256GB SSD, HDMI, Intel Iris Plus Graphics, WiFi, Webcam, Bluetooth, Windows 10, Silver, w/ IFT 32GB Flash Drive
Shop now
HP - Envy x360 2-in-1 15.6" Touch-Screen Laptop - Intel Core i7 - 12GB Memory - 512GB SSD + 32GB Optane - Natural Silver
Shop now
2021 HP 15.6" FHD Touchscreen Laptop Computer, 10th Gen Intel Core i7-1065G7, 32GB RAM, 1TB SSD, HD Audio, HD Webcam, Intel Iris Plus Graphics, Bluetooth, Windows 10, Silver, 32GB SnowBell USB Card
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | webOS 3.0 |
| Variant: | 32 GB See other variants reviews |
| Dimensions: | 9.45 x 7.45 x 0.54 inchesMetric24 x 18.92 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 26.10 ouncesMetric739.92 gImperial |
| Colors: | White |
| Release date: | 2011-02-09 |
| Price: | $ 395.00 |
Display | |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 132 pixels per inchMetric51.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 |
| Processor: | Scorpion (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | Adreno 220 (266 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6300 mAh |
Camera | |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.