HP TouchPad is a modest webOS tablet launched back in 2011, provisioned with an enormous 9.7-inches multi-touch capacitive screen, a 1.3 MP front facing camera and a powerful 1200 megahertz Dual-Core processing unit. We will get a better idea about this tablet's pros when we get into specific details.
Apparently HP decided not to care much about the weight in this 26.1 oz tablet. HP is offering this device in color white. The HP TouchPad is a little thick for current standards, being as thick as 0.54". This tablet is just 9.45 inches long and 7.45" wide, but it still manages to hold a 9.7 inches screen.
HP sells the HP TouchPad with a Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 system chip, backed up by a fast Dual-Core processor speeding at 1200 megahertz. Graphic calculations often eats a lot of processing power, so this tablet also uses a 266 MHz Adreno 220 graphic processing unit to help handle those graphic tasks. A nice advantage of this tablet is its 16 GB quite large internal storage and even though it doesn't have an SD card slot, it is enough to install hundreds of applications and games, but it probably wouldn't be enough if you are fan of the largest games currently available.
The HP TouchPad has wi-fi capability (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled device.
This tablet has only a 1.3 MP front-facing camera.
The HP TouchPad has a big capacity 6300 mAh Li-Ion non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into account is that the HP TouchPad's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to have trouble holding its charge, whereas with so much capacity you will probably discard this portable tablet before that becomes a real problem.
This tablet also comes with a few nice features like Bluetooth (allows communication with other bluetooth tablets and accessories) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet is very overvalued considering it is offerred for $ 370, while many similar devices are being sold much cheaper than that.
HP Chromebook x360 14-inch HD Touchscreen Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14b-ca0010nr, Ceramic White/Mineral Silver)
Shop now
2020 HP 15 15.6" HD Touchscreen Premium Laptop - 10th Gen Intel Core i5-1035G1, 16GB DDR4, 512GB SSD, USB Type-C, HDMI, Windows 10 - Silver W
Shop now
HP 15 Laptop, 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor, 8 GB RAM, 256 GB SSD Storage, 15.6†Full HD IPS Display, Windows 10 Home, HP Fast Charge, Lightweight Design (15-dy2021nr, 2020)
Shop now
HP Elitebook 840 G5 14" FHD (1920x1080) Business Laptop (Intel Quad-Core i5-8250U, 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD) USB Type-C, HDMI, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
HP Chromebook 14 Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, 14†HD Display, Chrome, Lightweight Computer with Webcam and Dual Mics, Home, School, Music, Movies (14a-na0021nr, 2021)
Shop now
HP EliteBook 840 G3 Laptop 14" HD Display, Intel Core i5-6300U 2.4Ghz, 256GB SSD, 16GB DDR4 RAM, Webcam, WiFi, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | webOS 3.0 |
| Variant: | 16 GB See other variants reviews |
| Dimensions: | 9.45 x 7.45 x 0.54 inchesMetric24 x 18.92 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 26.10 ouncesMetric739.92 gImperial |
| Colors: | White |
| Release date: | 2011-02-09 |
| Price: | $ 370.00 |
Display | |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 132 pixels per inchMetric51.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 |
| Processor: | Scorpion (Dual-Core 1200 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 220 (266 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 6300 mAh |
Camera | |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.