Samsung Galaxy Ace DUOS is a decent phone, which features a 3.5-inches capacitive display, a 5 megapixels back side camera and a good 832 megahertz CPU.
This phone comes with a fast CPU speeding at 832 megahertz and 512 MB of RAM memory. This cellphone comes with an average 3 GB internal storage memory, which is adequate for the average user having that the Ace DUOS also has an SD memory card expansion slot .
This cellphone's thickness (0.45 inches) is a little bit far from nowadays standards, but it still feels quite fine in the user's hand. This phone is only available in white color. This phone doesn't feel very lightweight for a phone of this size, with a weight of 4.3 ounces.
The Ace DUOS is equipped with a nice 480 x 320 3.5" display, which makes all pictures and movies look nice. This display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone has WiFi capability (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G fast data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it can to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This device is only equipped with a 5 mega-pixels back facing camera. It can also shoot 640x480 VGA videos. Additionally, the camera features some useful characteristics like auto-focus, geo tagging and smile detection shooting.
This device also features some useful features as Bluetooth (3.0) and GPS, and some sensors likeAccelerometer and Compass.
The Ace DUOS features a 1300 mAh mid capacity replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it even after moderate use. This phone has a reported 520 hours stand by time and a 16.6 hours talk time.
Samsung is selling this phone for 99 dollars, which is not a good offer for this type of phone.
Samsung Electronics Galaxy A42 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Multi-Lens Camera, Long-Lasting Battery, US Version, 128GB, Black
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 256GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 64MP High Res, Phantom Black
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.42 x 0.45 inchesMetric11.28 x 6.15 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.30 ouncesMetric121.9 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 99.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 832 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 3 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 520 hours |
| Talk Time: | 16.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.