ZTE Warp 4G is a fair quality cellphone, coming with an 8 MP back camera, a 4.5 inches multi touch capacitive screen and an extremely powerful 1200 MHz Dual-Core processing unit. Let's take a better view of what this phone can do.
This cellphone is equipped with a very fast Dual-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz, bundled in the Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8930 chip and only 1 GB RAM which is a little bit low considering its powerful processor. Handling graphic calculations, it also counts with a 450 megahertz Adreno 305 GPU.
ZTE only offers the ZTE Warp 4G in black color. The ZTE Warp 4G just has 5.2" long and 2.6" wide, but it still manages to hold a 4.5" display. This cellphone's thickness , 0.41", is a bit far from nowadays standards, but it still feels quite right in the user's hand. ZTE did an excellent job making this phone as lightweight as 4.7 ounces.
This device is equipped with an awesome 1280 x 720 (HD) 4.5-inches display, which makes everything look beautiful and brightful. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The ZTE Warp 4G includes wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE 4G high speed connectivity and 3G connection type, over EV-DO A technologies. This device doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks and it works in CDMA carriers.
This cellphone has only an 8 megapixels back side camera. The ZTE Warp 4G also captures HD 1280x720 videos. In addition, the camera includes a few interesting features like auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This phone has an incredible 2070 mAh removable battery that provides the ZTE Warp 4G an average battery life.
The ZTE Warp 4G also comes with a few nice features as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (4.0) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Warp 4G is not very convinient considering it costs 95 dollars, and other similar cellphones are being sold for much less than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.60 x 0.41 inchesMetric13.21 x 6.6 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.70 ouncesMetric133.24 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 95.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro Plus MSM8930 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2070 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1900 (band 2) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.