Nubia Z9 Max is a good Android phone launched back in 2015, provisioned with a high speed Octa-Core processing unit clocking at 2000 MHz, a huge 5.5 inches screen, and two cameras, a 16 MP back facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
This phone is for sale in color 16 777 216. This phone is much lighter than what you expect from a cellphone of this size. This phone is a mix of Glass and Aluminum . The nubia Z9 Max is quite a compact phone, given that it features a 5.5" screen and it's just 6.09 inches long. The nubia Z9 Max is extremely thin, being just 0.31" thick.
decided to build this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 system chip, holding an exceptional Octa-Core CPU running at 2 gigahertz with a big 3 GB RAM. This cellphone has a 16 GB quite large internal storage and an external SD slot, enough to store a couple hundred applications without any problem.
The nubia Z9 Max includes a high-tech 1080 x 1920 (Full HD) 5.5 inches display, providing this device with a perfect graphical experience.
This phone includes wifi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G LTE-A super fast connectivity and 3G fast data connection, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone uses two Nano SIM cards to be able to to work with 2 different phone numbers or carriers at the same time.
The nubia Z9 Max is equipped with two cameras, a 16 MP back camera and an 8 MP front-facing camera. this phone's back camera lens has a 2 aperture so it can capture awesome photographs even in low light environments. It can also capture 3840x2160 4K videos at 30 frames per second.
This phone has a huge 2900 mAh non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours without having to charge it at all. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to have trouble holding its charge, though with such a big battery you will probably discard this phone before that becomes an issue.
This phone also includes a great numbre of great characteristics as NFC (Near Field Communication), Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone is very overpriced considering it is sold for $ 400, and other similar phones are a lot cheaper than that. This phone is a very good choice for you if you love photography, want a gaming device, are looking for a phone mostly for internet broswing and social networks or will use this phone for work.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 6.09 x 3.02 x 0.31 inchesMetric15.47 x 7.67 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum and Glass |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-04-01 |
| Price: | $ 400.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 |
| Processor: | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 430 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Sensor size: | 0.38 inches (1/2.6") |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.