ZTE Quartz is a mid-to-low level Android cellphone, which counts with a 5.5 inches capacitive display, a powerful 1200 megahertz Dual-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1 MP front side camera. Let's take a deeper look at what this phone has to offer.
ZTE decided to equip this cellphone with a great performance 1200 megahertz Dual-Core processor, bundled in a Qualcomm Snapdragon 200 8610 chip with 1 GB RAM memory. Handling graphic rendering, the ZTE Quartz also uses an Adreno 302 GPU running at 400 MHz. An interesting aspect of the ZTE Quartz is its quite big 8 GB internal storage and an SD extension slot, which allows you to store hundreds of games and apps without running out of space.
This cellphone doesn't feel very lightweight for a cellphone this size, with a weight of 6.88 oz. This cellphone is only available in color black. This device is a very compact cellphone, given that it presents a 5.5" screen and it's only 6.13" long. This device is incredibly thin and stilized, with a thickness of just 0.35 inches.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 MP back facing camera and a 1 mega-pixels front side camera. It is also able to shoot HD 1280x720 videos. This phone also features a few good features like flash, auto-focus, face detection shooting and geo tagging.
The ZTE Quartz includes a good 5.5-inches screen with a 960 x 540 resolution, making everything look nice. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device has a 3400 mAh large battery, enough to provide this cellphone with a marvelous battery duration. According to ZTE, the ZTE Quartz has an estimated talk time of 18 hs and a stand by time of 384 hs.
This device has Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EV-DO A technologies. This phone doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone and it works with CDMA networks.
This phone also comes with a few useful features as Bluetooth and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE is offering this device for 90 dollars, which is not a good offer for a cellphone this level.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Product code: | Z797C |
| Dimensions: | 6.13 x 3.09 x 0.35 inchesMetric15.57 x 7.85 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.88 ouncesMetric195.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 90.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8610 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Stand-by Time: | 384 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.